Дива природи


Забарвлення хамелеона може швидко змінюватися. Це пов'язано з будовою шкіри. Її зовнішній покрив волокнистий, в якому присутні хроматофори — розгалуджені клітини із зернятками темно—коричневого, червонуватого або жовтуватого пігментів. У разі скорочення відростків хроматофорів пігментація зерняток скупчується у центрі клітин й шкіра виглядає білуватою або жовтою. Коли темний пігмент скопичується у волокнистому покриві шкіри, вона стає темною, майже чорною. Відтінки утворюються поєднанням пігментів. Зелені тона виникають у випадку заломлення сонячних променів у верхньому покриві шкіри, де багато кристалів гуаніна. В результаті колір може швидко змінюватися від білого та помаранчевого через жовтий та зелений до пурпурного, темно—коричневого й чорного. Це може відбуватися зі шкірою як на всьому тілі, так і в окремих частинах. Зміна забарвлення відбувається під впливом температури, світла, вологи, спраги, голоду, переляку, роздратування.

Про листя, яке восени набувають іржавого кольору, можна сказати, що вони є харчовим заводом природи. Рослини отримують воду з грунту через коріння, а листя поглинають вуглекислий газ з повітря. За допомогою сонячного світла вода і вуглекислий газ перетворюється на глюкозу. Вона стимулює ріст і розвиток зелені.
Процес перетворення води в глюкозу за допомогою сонячного світла називається фотосинтез.
Свій внесок у цей процес вносить хімічна речовина під назвою хлорофіл. Саме він надає рослинам зелений колір.
До кінця літа - початку осені дні стають коротшими. Таким чином, дерева відчувають наближення холоду і починають готуватися до зими.

У прохолодну погоду кількість води і сонячного світла недостатньо для полегшення процесу фотосинтезу. У цей час дерева починають живитися їжею, яку накопичили протягом літа. Так званий завод з виробництва зеленого кольору закритий, брак хлорофілу поступово призводить до того, що листя втрачають колір і набувають іржавий відтінок осені.
У залежності від температури і вологості погоди листя втрачає зелений колір швидше, а якщо наскочать раптові ранні заморозки, вони і опаде швидше.

Кленові листки, наприклад, зберігають значну кількість глюкози в своєму складі, навіть після того як процес фотосинтезу був завершений. Таким чином, холодні ночі і ті кілька променів сонця, яким вдалося обдурити хмари і підживити листя, є основним інгредієнтом дерев, чиє листя пофарбовано в яскраво-червоний колір.
Дубове листя восени набуває коричневого кольору, тому що воно зберігає у собі не тільки глюкозу, а й відходи.
Дерева і рослини готуються до зими, і дають нам можливість щоразу захоплюватись їх прекрасним різнобарв'ям.


Блискавка — електричний розряд між хмарами або між хмарою і землею.
В процесі утворення опадів у хмарі відбувається електризація крапель або льодяних частинок. Внаслідок сильних висхідних потоків повітря в хмарі утворюються відокремлені області, заряджені різнойменними зарядами. Коли напруженість електричного поля у хмарі або між нижньою зарядженою областю і землею досягає пробійного значення, виникає блискавка. Блискавки поділяються на лінійні, пласкі, кулясті й чоткові. Лінійні блискавки спостерігають часто, а кулясті та чоткові — дуже рідко.

Немає коментарів:

Дописати коментар